SPOŻYWCZOŚĆ SZKLIWA
Spożywczość szkliw to temat, który rozgrzewa każde forum branżowe. Na to, czy dane szkliwo może być stosowane do kontaktu z żywnością wpływa przede wszystkim zawartość metali ciężkich. W Polsce wyznacznikiem, czy dane szkliwo może być uznane za spożywcze są wymagania* Unii Europejskiej dotyczące zawartości kadmu i ołowiu. Jednakże sprawa nie jest taka prosta, jakby się to mogło wydawać. Na finalną charakterystykę danego szkliwa będzie miał wpływ nie tylko jego skład, ale również zanieczyszczenia mogące pojawić się z powodu warunków panujących w pracowni, warunków panujących w piecu podczas wypału, rodzaju użytej masy ceramicznej. Stąd jeśli planujesz sprzedawać swoje ceramiczne prace użytkowe, najlepiej zleć badania swoich prac pokrytych wybranym szkliwem w najbliższej stacji Sanepidu.
Oznaczenia o spożywczości szkliw Mayco odnoszą się do wymogów amerykańskich! Producent wyróżnia nie tylko szkliwa przeznaczone do kontaktu z żywnością, ale również szkliwa, które są/lub nie przeznaczone do pokrywania nimi naczyń użytkowych. Na etykietach produktów możecie znaleźć następujące oznaczenia:
SZKLIWO DO KONTAKTU Z ŻYWNOŚCIĄ
„Food Safe” odnosi się do finalnie wypalonego szkliwa i związane jest ściśle z zawartością kadmu i ołowiu. Przy czym należy pamiętać o tym, o czy wspomniano powyżej – na finalną charakterystykę danego szkliwa będzie miał wpływ nie tylko jego skład, ale również zanieczyszczenia mogące pojawić się z powodu warunków panujących w pracowni , warunków panujących w piecu podczas wypału, rodzaju użytej masy ceramicznej. Stąd jeśli planujesz sprzedawać swoje ceramiczne prace użytkowe, najlepiej zleć badania swoich prac pokrytych wybranym szkliwem.
SZKLIWO DO STOSOWANIA NA NACZYNIACH UŻYTKOWYCH
„Dinnerware Safe” oznacza, że wypalona powierzchnia szkliwa spełnia standardy FDA (amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków) dotyczące bezpieczeństwa żywności, wypalona powierzchnia nie posiada pęknięć, czy zgrubień, które mogłyby potencjalnie uwięzić bakterie, a wypalona powierzchnia jest chemicznie trwała. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo zastawy stołowej nie jest definiowane przez zadrapania sztućcami.
SZKLIWO NIE PRZEZNACZONE DO ŻYWNOŚCI ZE WZGLĘDU NA CHARAKTERYSTYKĘ POWIERZCHNI
„Nie nadaje się do naczyń stołowych ze względu na właściwości powierzchni” to termin, którego używamy do opisania sytuacji (pęknięć, szczelin, rys), w których może nie być pożądane użycie określonej glazury do zastawy stołowej, mimo że nie zawiera ona szkodliwych ilości kadmu, czy ołowiu.. Wiele z nich leży w granicach zdrowego rozsądku lub praktyczności. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo zastawy stołowej nie jest definiowane przez zadrapania sztućcami.
*Wymagania określone w rozporządzeniu (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz uchylającemu dyrektywy 80/590/EWG i 89/109/EWG (Dz. Urz. L338/4 z 2004r.)